Jak spędzić czas w mieście Omisz?

Omisz to małe miasteczko położone nad brzegiem morza Adriatyckiego u ujścia rzeki Cetiny, które w tym miejscu tworzy wąską dolinę w masywie górskim Mosor. Grzbiet masywu Mosor góruje nad miastem i styka się białymi plażami z turkusowym, czyściutkim morzem.

Okolice miasteczka nazywane są Riwierą Omisz. Ujście rzeki, skryte miedzy górami, dla niewtajemniczonych mogłoby zostać niezauważone i stanowi swego rodzaju naturalną kryjówkę. Nie dziwi  stąd fakt że miejsce to stało się ostoją piratów, którzy grasowali na tym terenie i zapisali się w historii jako jedni z najbardziej groźnych piratów na nie tylko na Adriatyku ale i na całym Morzu Śródziemnym. Między XII a XIV w. przewodzili nim książęta z rodu Kačić.

W Omis można obejrzeć resztki twierdzy, które dumnie górują  nad  miastem oraz  pozostałości muru miejskiego z bramą miejską. Dla miłośników sztuki sakralnej warto polecić zwiedzanie kościołów św. Michała, klasztoru franciszkańskiego oraz słynnego przedromańskiego kościołu św. Piotra.

Riwiera Omisz posiada piękne białe plaże. Są one kamieniste ale kamienie są niewielkich rozmiarów a także jakby łagodniejsze dzięki naniesionym przez Cetinę mułom. Cudowne turkusowe, przejrzyste  morze zachęca do kąpieli. Jako dodatkowy atut można wymienić dno morza, które nie jest kamieniste i spokojnie zwiększa swoją głębokość, stąd większe poczucie bezpieczeństwa przy kąpieli.

http://www.turystykabieszczady.pl/

Omisz jest portem, położonym w okolicy wyspy Brac i Hvar – najbardziej znanych wysp Chorwackich. Jest zarazem miastem żyjącym w dużej mierze z turystyki stąd łatwo znaleźć tu oferty rejsów na wyspy połączone z piknikami rybnymi, degustacją domowego wina,  rakiji i innych domowych specjałów tego regionu. Organizowane są w Omis także rejsy w górę rzeki – jedna z najciekawszych atrakcji.  Kanion rzeki Cetiny to wyjątkowo urokliwe zakątki, które widziane z rzecznej perspektywy nabierają jeszcze więcej kolorytu.

Zarówno spragnieni leniwego odpoczynku plażowicze jak również Ci, którzy lubią odpoczywać intensywnie znajdą w Omis wiele atrakcji.

Można tu zjeść także pyszne jedzenie, rozkoszować się doskonałą kawa a mieszkańcy są bardzo serdeczni – ciepło przyjmują wszystkich gości.

Skomentuj