Legenda o początkach Wejherowa

Wejherowo jest czarującym i malowniczym elementem Pomorza. Ciekawostką jest, fakt iż wraz z Rumią i Redą należy do tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Jak większość niezwykłych miejsc i ono posiada bardzo ciekawą historię powstania.

A zaczęło się to tak…

Wszystkie początkowe dzieje Wejherowa związane są w ścisły sposób z zacną i zamożną rodziną Wejherów. To właśnie Jakub Wejher, ówczesny wojewoda malborski, dzięki przychylności króla Władysława IV, stworzył osadę o nazwie Wola Wejherowska. Po upływie 7 lat, dzięki szybkiemu rozwojowi, uzyskała on prawa miejskie, wszystko dzięki . Założyciel Wejherowa podczas oblężenia Białorusi cudem uszedł z życiem, po tym wydarzaniu pragnął odwdzięczyć się Bogu. Uczynił to budując dwa Kościoły –  św. Trójcy oraz św. Anny, a także budując klasztor i fundując Kalwarię Wejherowską.

wejherowo

Kaszubska Jerozolima

W skład Kalwarii Wejherowskiej wchodzi 26 kaplic wybudowanych w przeciągu 10 lat. Co roku ściągają tu turyści z całego kraju, aby uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Pierwsze nabożeństwo w Kaszubskiej Jerozolimie odbyło się w 1652 roku i brali w nim udział członkowie rodziny Wejherów. Warto dodać, iż Kalwaria Wejherowska jest najstarszym w Polsce sanktuarium Męki Pańskiej. Stanowi ona prawdziwą „perłę architektury sakralnej” w Polsce.

Strona Prezydenta Miasta Wejherowo: KrzysztofHildebrandt.pl
Oficjalna strona miasta: Wejherowo.pl

2 komentarze - Dodaj swój komentarz

Skomentuj