Wycieczki szkolne

Chociaż może i ciężko temu dać wiarę, to w roku szkolnym tak naprawdę przychodzą takie dni, kiedy nasze dzieci wstają z ogromnym entuzjazmem z samego rana i niezmiernie zależy im na tym, aby być w szkole na czas. Jest to oczywiście dzień klasowej wycieczki!

Organizacja takowej wycieczki, nie jest jednak sprawą tak prostą, jak mogłoby się to wydawać. Organizatorzy, zazwyczaj są to wychowawcy młodzieży, zatroszczyć muszą się o przewodnika, ubezpieczenie, opiekunów, transport, posiłki, czy też ewentualne noclegi. Od kiedy natomiast na rynku pojawiły się firmy, które organizują wycieczki kompleksowo, sprawa stała się o wiele łatwiejsza. Wystarczy ustalić budżet, podać liczbę opiekunów i uczestników, a także określić program wycieczki, a organizator, załatwi wszystko osobiście. Organizatorami wycieczek szkolnych tego typu nie są jednak jedynie biura podróży, ale po wielokroć także ośrodki wczasowe, nastawione na przyjmowanie wycieczek szkolnych. Ośrodki tego typu oferują wikt dla dzieciaków – dwa, do czterech, a nawet pięciu posiłków dziennie, w zależności od indywidualnych ustaleń. Posiadają własnych przewodników, a na terenie obiektu zlokalizowane są liczne atrakcje, które uatrakcyjniają dzieciakom wycieczkę.

Zwykle są to wycieczki 3-, 4- dniowe, a najczęściej wybierane rejony to okolice górskie i nadmorskie (w zależności z jakiej części Polski organizuje się wycieczkę). Zupełnie inną sprawą są kolonie i zielone szkoły, które trwają w dużym stopniu dłużej, kosztują więcej, ale w tym samym czasie niosą za sobą więcej potencjału. Pewnikiem jest, że wycieczki szkolne, jak i kolonie, czy obozy, prócz tego, że są dla naszych pociech świetną rozrywką, odgrywają także istotną rolę w ich rozwoju, dojrzewaniu i kształtowaniu osobowości.