Wybierając się do Chorwacji

Kiedy postanowiliśmy spędzić urlop w Chorwacji powinniśmy pamiętać o pewnych niezbędnikach w podróży i o zasadach bezpieczeństwa podczas późniejszego pobytu w Chorwacji.
Chorwacja stała się znowu bardzo popularnym miejscem wypoczynku głównie ze względu na swoje wybrzeże, ale również dzięki niezapomnianym jeziorom plitwickim. Linia brzegowa Adriatyku w Chorwacji ze względu na dużą ilość wysp jest bardzo długa wynosi prawie 6 000 km. Warto odpowiednio przygotować się na taki pobyt przy uwzględnieniu klimatu i co za tym idzie warunków meteorologicznych oraz napotkanej tam fauny i  flory.

Bezpieczeństwo
Chorwacja w większości posiada kamieniste plaże, w związku z tym przed wyjazdem lub na miejscu lepiej zaopatrzyć się w obuwie, które przyda się na plaży i w wodzie, ze względu na jeżowce i inne stworzenia morskie. Pamiętajmy także o nawyku wytrzepywania obuwia przed jego założeniem.
Chorwacja chociaż niedaleko Polski jest krajem śródziemnomorskim, co oznacza upalną, fantastyczną pogodę. Szczególnie latem, nad morzem jest gorąco, słońce opala w błyskawicznym tempie i tutaj również należy się przygotować. Nie obędzie się bez kremu z odpowiednio dobranym filtrem UV. Kiedy urlop planujemy w miesiącu lipcu, musimy zdawać sobie sprawę, że  w tym czasie słupki temperatury w Chorwacji sięgają 35°C albo wyżej. Przy takiej temperaturze trzeba pić dużo wody mineralnej i pamiętać o schodzeniu do cienia od czasu do czasu.

Zakwaterowanie
Turystyka jest główną gałęzią przemysłu w Chorwacji. Wiele rodzin nad morzem buduje domy, które następnie wynajmuje latem, często mieszkając obok w małych domkach. Tak więc, z zakwaterowaniem nie powinno być problemu, również oferowane ceny są tak różnorodne, że każdy znajdzie coś na własną kieszeń. Baza turystyczna i poziom zakwaterowania wydaje się być porównywalny z tym w Polsce, szczególnie w takich miejscach jak np. Dubrownik.

Język oraz gospodarze
Chorwaci są bardzo otwartymi i życzliwymi ludźmi, chociażby ze względu na to, że wszyscy zajmują się turystyką i wiedzą, że o klienta trzeba dbać. Co  bardzo istotne, dużo Chorwatów zna angielski. Ze względu na kierunki, z jakich przybywają turyści, trafić można zarówno na takich co rozmawiają po niemiecku, jak i takich co mówią po włosku, a angielski jest językiem  uniwersalnym. Polacy o tyle mają dobrze,  z uwagi na bliskość języka chorwackiego do polskiego. Więc porozumiewanie się w sytuacjach kryzysowych jest ułatwione.

Skomentuj