Utah – stan pszczelego ula

Utah należy do jednego z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów w USA. Leży na środkowym zachodzie, na północy sąsiaduje z Idaho oraz Wyoming, na wschodzie z Kolorado, południe zajmuje Arizona, zachód Nevada, posiada także wspólną granicę z Nowym Meksykiem. Utah cieszy się wyjątkową popularnością wśród osób czynnie uprawiających turystykę pieszą i rowerową. Pełno tu ścieżek i szlaków przeznaczonych właśnie dla nich. Atrakcją mogą być również spływy kajakowe oraz pontonowe. Dzięki położeniu gór cieki wodne tworzą spore spady. Krajobraz stanu był wielokrotnie uwieńczany na filmach i zdjęciach. Północno-zachodnią część zajmuje Wielkie Jezioro Słone i Wielka Pustynia Słona.

W tych okolicach znajdują się sławne ostańce skalne. Nadano im niezwykłe nazwy takie jak: Courthouse Towers – Wieże Sądu, czy Windows Section, czyli okna. Delicate Arch, Balanced Rock, Turret Arch i Double Arch to słynne łuki rozciągnięte na pustynnym obszarze.

Stolicą stanu jest Salt Lake City, które pełni zarazem funkcję ośrodka sportów zimowych. Doskonale rozwinięta baza hoteli, moteli i kempingów zaprasza turystów. Nad miastem góruje Wasatch Front. W centrum miasta znajduje się Temple Square, globalna stolica mormonów. Grupa wyznawców ma tu swoje świątynie, muzea i biblioteki związane z ich kulturą.

W okolicy warto zwiedzić Jaskinię Timpanogos, Dinosaur National Monument oraz wąwozy Flaming i Vernal.

Najpiękniejsze tereny leżą na terenie Kanionu Bryce. Powstał w 1928 roku i zajmuje obszar około 150 km². Turyści nie znajdą tu luksusowo wyposażonych hoteli, ale dwa świetne kempingi i mnóstwo szlaków o różnym poziomie trudności. Równie urokliwy jest Park Narodowy Zion. Występują tu niezwykłe formy skalne, rzeźby stworzone przez naturę, urwiska skalne, wodospady i rzeki.

Najwięcej na świeci łuków skalnych czeka na turystów w Park Arches. Rozmaite formy geologiczne: iglice, półki, wieże, postumenty, abstrakcyjne w kształcie wiszące skały występują na tle przepięknych widoków.

Amerykanie cenią sobie wygodę, dlatego nawet na pozornie niegościnnych terenach powstała zorganizowana baza turystyczna i hotele. Takim miastem jest Moab. Mają w nim siedziby firmy specjalizujące się w jednodniowych, a także dłuższych wypadach na południe stanu Utah.

Skomentuj