Wielu z nas marzyło o tym, aby wzbić się w powietrze czy skoczyć w przepaść. Szeroko rozwijające się dyscypliny sportów ekstremalnych umożliwiają nam zrealizowanie naszych marzeń. Jednak czy każdy może uprawiać takie dyscypliny sportu?
Zdrowe serce. Takie przygody jak skoki na bungee czy skoki ze spadochronem nie są niestety przeznaczone dla wszystkich. Duży wzrost adrenaliny podczas uprawiania dyscypliny może być niezwykle niebezpieczny dla osób chorych na serce lub mających problem z krążeniem. Tego typu dyscypliny odradza się również osobom chorym na epilepsje. Nagły atak podczas skoku stanowiłby poważne zagrożenie dla życia skoczka.
Sprawność fizyczna. Jeżeli interesują Cię dyscypliny wodne (np. kitesurfing czy surfing), musisz wykazać się dosyć dobrą kondycją fizyczną. Zmagania z falami i wiatrem wymagają dosyć dużej siły ramion oraz sprawności motorycznej. Zanim zdecydujesz się na kurs pływania na desce, zadbaj o odpowiedni trening swojej kondycji.
Odpowiedni wzrost. Może wyda się to śmieszne, ale niektóre dyscypliny wymagają odpowiedniego wzrostu uczestnika. Warunkiem uczestnictwa np. w laserowej odmianie paintballa jest wzrost min. 120 cm. Jeżeli planujesz zorganizować taką laserową imprezę w ramach oryginalnego prezentu, zadbaj, aby nikt z uczestników nie był niższy. Niespełnienie tego warunku nie tylko może popsuć zabawę, ale również może być niebezpieczne dla zbyt małej osoby.
Zanim zdecydujesz się na uprawianie sportu ekstremalnego, dowiedz się dokładnie, jakie są przeciwwskazania w danej dziedzinie. Nie lekceważ zakazów ani wskazówek dotyczących stroju, sprawności fizycznej czy przebytych chorób. Organizator sportów ekstremalnych chce Cię przestrzec przed niebezpieczeństwem, jakie może Cię spotkać, jeżeli nie dostosujesz się do jego zaleceń.
Skomentuj