Snowboarding – jak zacząć jeździć?

Snowboarding to obok narciarstwa najpopularniejsza forma aktywności fizycznej w sezonie zimowym. Nic więc dziwnego, iż coraz popularniejsze stają się wszelkiego rodzaju kursy nauki jazdy na snowboardzie. Z racji tego, iż jest to jeden z trudniejszych sportów, efekty nie przychodzą zbyt szybko, jednak warto zaliczyć kilka niegroźnych upadków, by móc później swobodnie szusować po stokach. Od czego jednak należy zacząć to wyzwanie?

Pierwszą kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest dobór wielkości deski – zarówno jeśli kupujemy nową bądź ją tylko wypożyczamy. Dla osób początkujących lepsze są te trochę krótsze, gdyż pozwalają one na większą kontrolę podczas jazdy i skuteczniejszą naukę trików. Jeżeli więc ktoś nie ma zbyt dużej wiedzy na temat desek snowboardowych, warto porozmawiać ze sprzedawcą. Inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę to swój wzrost, waga oraz rodzaj interesującej deski. Jednak dla osób rozpoczynających jazdę, najlepsza będzie deska typu freestyle bądź all mountain – pozwalają one na większą ilość błędów.

Kiedy rozpoczyna się jazdę należy na początku ustalić, która noga będzie z przodu. Są tu dostępne dwie opcje – styl goofy (prawa noga z przodu) bądź regular (lewa noga z przodu). Dobrą metodą wyboru nogi jest tu zwrócenie uwagi, którą nogą dana osoba podpiera się, aby nie upaść. Ta właśnie noga powinna być z przodu.

Konieczną umiejętnością jest także zatrzymywanie się. Należy to robić w sposób taki, by nie utrudniać innym jazdy i aby nie stracić kontroli nad deską. Dobrze jest zacząć od niezbyt wysokiej górki. Ustawiając deskę prostopadle do kierunku jazdy snowboard zatrzymuje się. Aby znów zacząć jechać należy przenieś ciężar na przednią stopę, natomiast aby się zatrzymać należy go ponownie przenieś na nogę tylną. To ćwiczenie należy powtórzyć kilkakrotnie, nieustannie zwiększając prędkość jazdy.

Następne kroki to nauka zjazdu z górki i skrętów. Aby zacząć jechać, należy ugiąć kolana i delikatnie opuścić ramiona. Natomiast aby skręcić, ciężar ciała musi znaleźć się na palcach stóp i pochylić się na plecy.

Istotnymi aspektami są wejście i zejście z wyciągu. Aby na niego wsiądź należy skierować deskę na wprost jadącego krzesełka i kiedy tylko podjedzie usiąść na nim. Warto też pamiętać o zapięciu pasów, które zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy. Dużo trudniejszą kwestią jest zejście z takiego krzesełka, szczególnie dla osoby początkującej. Należy tu najpierw ustawić deskę naprzód i pozwolić desce się ześlizgnąć i wtedy wstać z krzesełka. Wtedy też należy jak najszybciej zjechać w którąkolwiek stronę wyciągu.

Dopiero kiedy dana osoba nauczy się podstaw, może zacząć myśleć o różnego rodzaju trikach. Należy jednak pamiętać, iż nauka jazdy na snowboardzie nie jest prosta i może być okupiona wieloma upadkami. Dlatego warto skorzystać tu z pomocy osób doświadczonych, dzięki czemu nauka jest dużo efektywniejsza.

Snowboarding wymaga wiele pracy, jednak jest sportem który przynosi wiele satysfakcji i pozwala na rozwinięcie swojego indywidualnego stylu. Warto jest więc spróbować w nim swoich sił i rozwijać się w tej dyscyplinie.

One Response - Dodaj swój komentarz

Skomentuj