Rozkład jazdy tworzony przez pasażerów

Przewóz kolejowy w naszym kraju od dłuższego już czasu nierozerwalnie wiąże się z licznymi opóźnieniami pociągów, bądź brakiem postoju w naszym mieście. Stwarza to ludziom nie lada problemy, szczególnie w przypadku kiedy dojeżdżają nim do swojego miejsca pracy. Sytuacja ta jednak może się wkrótce zmienić, a to z powodu specjalnej akcji przewoźników organizowanej co roku.

Do 14 kwietnia wszyscy pasażerowie mogli zgłaszać wszelkie uwagi, dzięki którym rozkład jazdy stanie się dostosowany do ich potrzeb. Wszystko odbywa się za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej przewoźnika, w którym do wyboru jest kilka przykładowych opcji zmian. Znajdziemy tutaj między innymi propozycje zmiany godzin jazdy czy utworzenia ewentualnych postojów w nowych miejscowościach.

Wszelkie nadesłane uwagi zostaną dokładnie rozpatrzone przez właścicieli PKP, a nowe rozkłady jazdy według planów zaczną obowiązywać od 11 grudnia tego roku lub obejmie je roczna korekta 1 czerwca przyszłego roku. Jak informują rzecznicy na skutek ostatniej takiej akcji, otrzymano ponad 1200 wiadomości, w tym natomiast przewiduje się, że liczba ta wzrośnie.

Rozkład PKP powstaje w kilku oddzielnych etapach i proces ten trwa cały rok. W styczniu dokonuje się wstępnych ustaleń związanych z połączeniami międzynarodowymi. W styczniu natomiast na podstawie przekazanych przez zarządcę infrastruktury informacji kreuje się wstępny rozkład. Na przełomie marca i kwietnia rozpatrywane są wszelkie wnioski przewoźników na temat ewentualnego przyłączenia nowych miejscowości do linii. Kolejno następuje koordynacja i konkretne tworzenie systemu, co trwa od maja do sierpnia.

Nowy rozkład jazdy pociągów do akceptacji i ewentualnych poprawek zostaje przekazany we wrześniu, natomiast już zatwierdzony, w listopadzie. Nowa rozpiska, zarówno u nas jak i w całej Europie staje się aktualna zawsze w drugą niedzielę grudnia. Pasażerom pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ich propozycje zostaną wysłuchane, a przewozy regionalne staną się bardziej dopasowane do ich potrzeb.

Skomentuj