Na jednej z najpiękniejszych wysp świata

Jedną z najpiękniejszych chorwackich wysp jest jedna w kilku pereł Adriatyku, a z pewnością królowa wśród dalmatyńskich wysp, Wyspa Hvar. Ze względu na wszechobecne słońce, często nazywa się ją chorwacką Maderą.

Mimo, że nie docierają na nią żadne oferujące tanie loty linie lotnicze, turystów nawet z Polski tu nie brakuje. Przyciąga ich na nią oprócz słońca łagodny klimat, piękne plaże, wspaniałe zabytki i skarby bałkańskiej kultury. Wszechobecny jest na wyspie rozchodzący się z pół lawendowych jej zapach. Bardzo łagodny klimat działa niezwykle korzystnie i leczniczo na alergików i osoby z naczyniowymi i reumatycznymi problemami. Wyspa przyciąga też podróżników i uczonych.

Ulubionym przez turystów na wyspie miasteczkiem jest stanowiący dawniej jej centrum Stari Grad, a tym, co ich do niego przyciąga są jego ciekawe zabytki. Spacery po starówce, szczególnie uroczej wieczorami, to romantyczny sposób na spędzenie we dwoje czasu. Warto podczas niego zjeść przy świecach kolację w jednej z licznych restauracji lub, chociaż skusić się na kawę z deserem w klimatycznej kawiarni. Starówkę otacza pochodzący z czasów antycznych dziewięciometrowy mur. W tutejszym XVI-wiecznym zamku Tvrdalij, wybudowanym przez księcia poetów Hektorovića, znajduje się wewnątrz basen. Stari Grad otaczają porośnie śródziemnomorską roślinnością wzgórza.

Wyspie nie obce jest życie nocne, bez problemu, przede wszystkim w kosmopolityczny mieście Hvar, można też znaleźć nowoczesną architekturę. Wspaniałe i malownicze są bardzo liczne, mniejsze i większe zatoki wyspy, które opływa o wspaniałych kolorach niespotykanie krystalicznie czysta woda. W niewielkiej odległości od hoteli znajdują się maleńkie dzikie plaże. Najczęściej i najchętniej odwiedzają je osoby potrzebujące odrobiny spokoju i intymności. Spuścizna historyczno-kulturowa wyspy sięga czasów prehistorycznych. Warto sobie zafundować fajne wycieczki statkiem, na przykład na Piekielne Wyspy, piaszczyste plaże w pobliżu Jelsy, rajskie plaże w Zavali, czy na południowe, egzotyczne wybrzeże do Ivan Dolac, Sveta Nedjelja i Milna.

Niepowtarzalna jest tutejsza kuchnia, a baza noclegowa opiera się o wysokiej jakości apartamenty, pokoje w prywatnych domach i hotele. A dodatkowo dzięki niezwykłej uprzejmości gospodarzy urlop na wyspie będzie należał do niezapomnianych.

Skomentuj