Miasta Chorwacji

Chorwacja to jeden z piękniejszych krajów śródziemnomorskich z dostępem do Morza Adriatyckiego, o pięknym wybrzeżu z dużą ilością wysepek w większości niezamieszkanych. Atrakcyjność Chorwacji wynika z klimatu oraz zróżnicowania kulturowego, powstałego na skutek wpływów rzymskich i bizantyjskich.

W Chorwacji jest wiele interesujących miast i miejscowości, które zachwycają przyjezdnych. Wiele z nich to regiony typowo turystyczne, w których w pełni wykorzystano wszelkie ich zalety związane z wyjątkową przyrodą jak i architekturą.

Najlepszym miejscem na wakacyjny wypoczynek wydaje się Baska Voda Chorwacja położona w środkowej części Dalmacji. Jest to małe miasteczko zlokalizowane nad samym morzem, z długą piaszczystą plażą, które w Chorwacji należą do rzadkości, gdyż wybrzeże w znacznej części jest kamieniste. Baska Voda to nie tylko nadmorskie plaże i kurorty, ale też muzea i zabytki, a także wspaniałe restauracje, których dania związane są z tradycją regionu.

http://www.rentoria.pl/

Innym miastem typowo turystycznym jest Dubrownik, którego architektura stanowi w większości zabytkowe budynki kamienne. Najpiękniejszą częścią Dubrownika jest stare miasto, o wyłożonych marmurem placach, brukowanych uliczkach, kamiennych wysokich domach i z licznymi pałacami, kościołami, muzeami oraz fontannami. Miasto otoczone jest zabytkowymi murami, które niejako odznaczają ten zabytkowy obszar. Pochodzące z XIII – XVI wieku mają około 2 km długości i sięgają 25 m wysokości, a przy tym posiadają wieże i fortyfikacje, świadczące o ich obronnym charakterze. Dubrownik to wiele zabytków architektonicznych jak klasztor Franciszkanów, Brama Słupów, fontanna Onofrio, pałac Sponza z XVI w., kościół św. Błażeja czy klasztor Dominikanów.

Chorwacja to piękne nadmorskie miejscowości, które jednocześnie odzwierciedlają specyfikę kulturową tej części Europy.

Skomentuj