Meteoropaci a pogoda

Meteoropatia to nadwrażliwość na działanie warunków atmosferycznych, a inaczej wpływ pogody na zdrowie. O tym, że pogoda a zdrowie to ściśle powiązane ze sobą elementy wiadomo nie od dziś, więc i specjaliści od dawna analizują ten problem.

Nadwrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne objawia się najczęściej złym samopoczuciem, osłabieniem fizycznym i psychicznym, problemami z koncentracją. Senność, zniechęcenie, osłabienie to norma, gdy prognoza pogody jest niekorzystna. Do tego mogą dochodzić częste bóle głowy, a niektórzy, bardziej wrażliwi mogą uskarżać się nawet na bóle stawów.

Jakie zmiany w pogodzie organizm najczęściej odczuwa? Przede wszystkim przemieszczanie się frontów atmosferycznych, zmiany rodzaju mas powietrza i ciśnienia atmosferycznego. W dalszej kolejności można wskazać burze czy też silne wiatry, na które zwykle zwracają uwagę też osoby mniej reagujące na zmiany pogody.

Prognoza pogody najbardziej zmienna bywa jesienią, dlatego wówczas meteoropaci najbardziej się uskarżają na różnego rodzaju dolegliwości. Okazuje się, że na zmiany pogodowe reagują też zdrowi ludzie, więc trudno się dziwić, że meteoropata będzie odczuwał ją bardziej dotkliwie. Trzeba jednak zaznaczyć, że liczba osób wrażliwych na zmienny biomet stale rośnie i dziś jest ich zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka czy też kilkanaście lat temu.

Z czego wynika ta nadwrażliwość? Specjaliści twierdzą, że człowiek źle znosi zmiany atmosferyczne, ponieważ oddalił się od przyrody. Cywilizacja sprawiła, że ludzie mniej korzystają z uroków natury, niemal się od niej odgradzając. Stąd też mają wynikać dolegliwości związane ze zmiennością warunków pogodowych, które nasilają się głównie jesienią.

Aby prognoza pogody nie przerażała, trzeba zmienić dotychczasowy tryb życia, z biernego na bardziej aktywny. Organizm trzeba więc hartować, a co za tym idzie, zwiększyć ilość ruchu na świeżym powietrzu, aby zwyczajnie poprawić swoją kondycję.

Wpływ pogody na zdrowie jest powszechnie znany już od wielu lat, jednak zwiększenie tej nadwrażliwości na jej zmiany okazuje się wynikać z trybu życia, jakie współcześnie ludzie prowadzą.

Skomentuj