Kuchnia serwowana w Dalmacji

Dalmacja, jako największy region turystyczny w Chorwacji, jest miejscem, gdzie niemal na każdym kroku można zetknąć się z miejscową kuchnią, pełną tradycji śródziemnomorskiej. Oryginalne, ale smaczne potrawy, są jedną z atrakcji turystycznych tego regionu.

Kuchnia Dalmacji uznawana jest za bardzo zdrową, a jej znaczna część składników to owoce morza, oliwki, warzywa i aromatyczne przyprawy, które nadają smak serwowanym potrawom. Wśród składników nie brakuje też owoców, zwłaszcza cytrusowych i winogron. Do prawie wszelkich dań podawane jest wino, bardzo popularne w regionie śródziemnomorskim. Tamtejsze wina są wyjątkowo cenione na świecie, a ich smak określany jest jako wyborny. Mówiąc o potrawach, nie można zapomnieć o frykasach i słodyczach, jakie Dalmacja ma w swojej ofercie kulinarnej. Ich bazę stanowią owoce południowe łączone z likierami i innymi składnikami, które często pozostają tajemnicą miejscowych kuchni.

Wiele z podawanych potraw i przysmaków nie jest dostępnych poza regionem, jaki w Chorwacji odwiedzamy. Dlatego swoje indywidualne rarytasy ma Dalmacja, ale i każde z jej miast jak Dubrownik, Split, Baska Voda czy Omis. Stanowią one swego rodzaju reklamę dla danego miejsca, przyciągając zainteresowanych oryginalnymi przysmakami turystów. Ośrodki wynajmujące apartamenty i hotele w swoich restauracjach oferują szeroki wybór różnorodnych potraw, świadczący o bogatej tradycji kulinarnej tego regionu.

Już sama nazwa potraw i przysmaków jakie oferuje Dalmacja świadczą o oryginalności ich smaków, a jeśli przyjrzeć się jeszcze ogólnym zasadom kuchni śródziemnomorskiej, okazuje się, że warto się z nią zaznajomić. Chorwacja jest wybierana przez turystów jako miejsce na urlop, zachwycając się nie tylko jej urokliwym krajobrazem, wspaniałymi zabytkami architektonicznymi i historycznymi, ale też specyfikami kulinarnymi jakie można tam spotkać.

Skomentuj