KRETA – co musisz wiedzieć przed wylotem?

Turkusowe morze, przezroczysta, krystalicznie czysta woda i różowy piasek. Fasady domów w ciepłych barwach ziemi lub niebieskości nieba. Zieleń gór i oliwki w wielu barwach. Soczyste granaty na drzewach i biała, wyjątkowo krucha feta. Kreta jest niesamowicie kolorowa. Jeśli planujesz ją odwiedzić, zapraszamy do lektury.

O wyspie

Kreta to największa wyspa Grecji. Jest piątą co do wielkości wsypą Morza Śródziemnego, a jej linia brzegowa to aż 1040 km. Miejsce to kryje wiele nieziemskich plaż, i popularne wśród turystów rajskie laguny. To dzięki nim kreteńskie plaże otrzymały miano europejskich Karaibów. Wyspa jest bardzo różnorodna nie tylko jak chodzi o krajobrazy, ale także kulturę. To mieszanka kultur: weneckiej, osmańskiej i tureckiej.

Jak dostać się na wyspę?

Planując zwiedzanie tej bajecznej wyspy możesz zdecydować się na lot do Chanii lub Heraklionu. Okolice tej pierwszej to idealna baza wypadowa do zwiedzania bardziej naturalnej, spokojnej zachodniej części wsypy. Piaszczyste plaże będą w tym rejonie bardziej dostępne. Jeśli z kolei chcesz się pobawić, szukasz miejsc stosunkowo tańszych i miasteczek gdzie na pewno będzie co robić wieczorem, postaw na wschód i takie miejscowości, jak np. Hersonissos lub Malia.

Czy się dogadam?

Jeśli to pytanie spędza Ci sen z powiek, spokojnie! Grecy mówią w swoim ojczystym języku, ale bez problemu dogadasz się z nimi z łamanej angielszczyźnie. Są życzliwi, uśmiechnięci i poczekają aż zrozumiesz.

Co cię zaskoczy?

Już po wylądowaniu na wyspie zaskoczy Cię toaleta na lotnisku. Sprawa niby banalna, jednak turyści nie są świadomi faktu, że sposób korzystania z toalety w Grecji jest inny niż w naszym kraju. Papier toaletowy wyrzuca się do stojącego przy muszli klozetowej pojemnika. Wiąże się to z kiepskim systemem kanalizacyjnym. Rury na Krecie są węższe.

Co musisz ze sobą przywieźć do kraju?

Na wyspie kupisz świetne naturalne kosmetyki z oliwy z oliwek, oleje z awokado i wiele innych. Oczywiście wypada przywieźć do kraju tamtejszy alkohol, rakiję i ouzo.

Skomentuj