Gdańsk – Kultura

Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia Sopot) to dla Polski ważny ośrodek przemysłowy, naukowy a także kulturalny. Gdańsk jest największym miastem tej konurbacji. Jest też strategicznym miastem Polski. O atrakcyjności tego miasta stanowi połączenie wszystkich sektorów gospodarki. Miasto usytuowane nad Zatoka Gdańską nad Morzem Bałtyckim jest kurortem turystycznym; dzięki temu, że jest to znaczące miasto posiada na wysoką skalę rozwiniętą bazę noclegową co przyciąga turystów. Co więcej jest to miasto portowe. Ważne miejsce zajmują stocznie zarówno te w Gdańsku jak i w Gdyni.

Fontanna Neptuna w GdańskuGdańsk to również ośrodek naukowy, w dodatku jeden z tych największych w naszym kraju. Swoją siedzibę ma tu aż 24 uczelnie wyższe a studiuje tam blisko 850 000 studentów. Spośród najbardziej znaczących placówek warto wymienić: Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Morska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz wiele innych.

Gdańsk kultura i sztuka to niemalże synonimy. W mieście znajdują się dziesiątki muzeów, wystaw, a także możliwa do podziwiania stara XIX architektura oraz budynki secesyjne. Jest też wiele placówek nakierowanych na rozrywkę czyli  kina, teatry, Aquapark i wiele klubów i dyskotek.  Z charakterystycznych punktów miasta na uwagę zasługują: Bazylika Mariacka i Ratusz Głównego Miasta, Wyspa Spichrzów czy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy.

Jeśli chodzi o sport to także jest to mocna strona miasta i całego Trójmiasta. Dość dobrze rozwiniętych jest wiele dyscyplin sportu m.in. mało popularne gdzieindziej rugby. Poza tym żeglarki oraz bardziej standardowe czyli siatkarski, piłki nożnej, piłki ręcznej oraz klub hokejowy grajacy w I lidze. Jednym zdaniem podsumowania: zapraszamy do Trójmiasta!

One Response - Dodaj swój komentarz

Skomentuj