Deska snowboardowa dla osoby początkującej

Przede wszystkim należy wiedzieć, że deski snowboardowe dzielą się na miękkie i twarde. Dla osób początkujących najczęściej zalecana jest miękka deska, jest ona bardziej „przyjazna”.  Każdy na tym snowboardzie skutkuje w wzrost naszych umiejętności, poprawia się technika jazdy, a nauka przebiega płynnie i łagodnie. Nie jest powiedziane, że na twardym snowboardzie nauka jazdy jest niemożliwa, lecz wygląda ona troszkę inaczej. Przede wszystkim częściej upadamy, ponieważ nie jest ona podatna na nasze błędy, a podnoszenie się po upadku do przyjemnych nie należy.

Nie należy się przejmować, że miękka deska przeznaczona jest do skakania, do szybkiej jazdy po krawędziach. Podczas nauki należy się skupić na technice zjazdu, co będzie skutkowało sukcesami w przyszłości na jeździe na halfpipe czy między tyczkami.
Wybieramy więc miękki snowboard. Tego typu deski podzielone są na cztery różne rodzaje, ale każda z nich najlepiej spisuje się tylko na przygotowanym stoku.

  • Freestyle – jak sama nazwa mówi wolny styl. Najlepsza jest ona do różnego rodzaju trików, skakania, slidów na poręczach i jazdy w halfpipie. W ten typ można się zaopatrzyć w późniejszym terminie, na początku utrudni ona znacznie szkolenie techniki jazdy.
  • Freeride – idealna jest do jazdy po puchu. Deska jest miękka i wąska w talii. Najczęściej jest ona wybierana w fazie początkowej, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią długość deski. W trakcie jazdy po głębokim puchu stosujemy co najmniej 50 centymetrów dłuższą deskę niż w jeździe snowboardowej.
  • Boardercross – najlepiej na nich czują się zaawansowani snowboardziści, którzy mają  już dobrze opanowaną technikę jazdy. Przeznaczone są one zarówno do skakania jak i szybkiej jazdy na krawędziach.
  • All Mountain –  są to uniwersalne deski, nadają się one zarówno do jazdy po puchu, na krawędziach i do skakania w snow parku.  Doskonale się na niej czują początkujący jak i średniozaawansowani snowboardziści. Postępu w nauce na tym typie deski są najbardziej widoczne i są ona znacznie tańsze w porównaniu z innymi miękkimi deskami.

Pamiętajmy, gdy ktoś nam proponuje dany sprzęt, aby zapytać o jego przeznaczenie i nie jest prawdą że najlepsza i najdroższa deska zapewni nam szybki i prawidłowy rozwój naszych umiejętności w jeździe na stoku. Na początku powinniśmy się zastanowić jak chcemy jeździć i gdzie. Gdy mamy wybierzemy odpowiedni rodzaj snowboardu, możemy przejść do jego szerokości. Mitem jest określenie, że szerokość deski nie ma żadnego wpływu na stabilność i zachowanie przy większych prędkościach. Węższa deska umożliwia szybką zmianę krawędzi, dzięki temu używamy mniej siły podczas skręcania i mniej się męczymy. Szerokość dobrze jest dobrać do wielkości buta a nie stopy.
Do nauki najlepsza jest najwęższa deska, tylko taka by nie wystawały po za nią czubki palców i pięty. Wówczas kąt ustawienia wiązań powinien wynosić przód 30/tył 15. Wtedy mamy pewność, że ustawienie naszego ciała jest neutralne i nie powoduje przekręceń ciała a stawy kolanowe i więzadła są mniej  narażone na kontuzje.

Wiemy już jaką chcemy deskę, jaka ma być jej szerokość więc możemy przejść do kolejnego etapu czyli do długość. Odpowiednie dobranie długości snowboardu dla osoby początkującej, jak by się wydawało wcale nie jest takie proste.
Poniżej znajduje się orientacyjna tabela, lecz jest wiele odchyleń co do tych wartości

Kobiety

Waga kg Długość deski cm
-40 135-140
40-50 140-150
50-60 145-155
60-70 150-160
70-… 155-…

Mężczyźni

Waga kg Długość deski cm
-40 140-145
50-60 145-155
60-70 150-160
70-80 155-165
80-90 160-165

Powinniśmy wybrać dłuższą deskę jeśli:

  • jest naprawdę miękka
  • jesteś szczupły/a i wysoki/a
  • jeśli wybrałaś damski model
  • dot. chłopców: masz silne nogi, dobrą motorykę.

Krótszą deskę wybieramy, gdy:

  • jesteś niski/a lub przy kości
  • jest typowo twarda

Deski snowboardowe posiadają także przedział wagowy ciała snowboardzisty. Nie należy przekraczać jego górnej granicy ponieważ skutkuje to z utratą gwarancji trwałości i prawidłowego zachowania deski podczas jazdy.

Wbrew pozorom rdzeń jest równie istotny co długość, szerokość i rodzaj deski. Na rynku dostępne są dwa typy rdzeni: drewniany i piankowy. W supermarketach najwięcej jest snowboardów z rdzeniem piankowym. I nie należy się kusić na niską cenę, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że się ona szybko złamie, a jazda na niej się utrudniona, mało elastyczna i oporna w skręcaniu. Więc lepiej dołożyć i mieć sprzęt który będzie nam dobrze służył kilka sezonów.

Skomentuj