Co warto zobaczyć w mieście Trogir?

W środkowej Dalmacji, w niedalekiej odległości od Splitu znajduje się małe urocze miasteczko Trogir. Zbudowano je na małej wyspie z jednej strony połączonej mostem z lądem a z drugiej  z wyspą Čiovo.

Już z mostu widać jeden z zabytków Trogiru – Bramę Lądową z wznoszącą się nad nią figurą św. Jana Ursiniego. Ponieważ Trogir jest malutkim miastem, po przejściu przez bramę trafiamy na starówkę, która w całości została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na starówce największym i jednocześnie najbardziej znanym zabytkiem jest katedra świętego Wawrzyńca z siadującą z nią wierzą wzniesiona w stylu weneckim. Najczęściej jako główną atrakcję katedry wymienia się portal zachodni z umieszczonymi w nim figurami Adama i Ewy oraz scenami z życia codziennego. Oprócz Katedry na placu Jana Pawła II znajdują się Pałac Safileo z końca XV w. oraz Pałac Čipiko. Pałac Čipiko, nosi nazwę pochodzącą od nazwiska najzamożniejszej rodziny Trogiru. Został zbudowany w okresie renesansu stąd  triforia i pilastry stanowią jego największą ozdobę. Pałac Safileo – podobnie jak pozostałe zabytki architektury zapiera dech w piersiach swoim pięknem.

http://www.informationhouse.pl/

Cala starówka gromadzi większość zabytków i podczas stosunkowo niedługiego spaceru można zwiedzić je wszystkie. Ta część miasta jest zamknięta dla ruchu pojazdów ze względu  wąziutkie uliczki – to dodaje temu miejscu jeszcze więcej uroku. Przechadzki tymi uliczkami to jakby podróż w czasie do odległej historii a wyobraźnia pobudzona klimatem tego miejsca zabiera nas na spotkania z ludźmi, którzy mieszkali wieki temu w tym malowniczym miejscu. Warto poświęcić odrobinę więcej czasu, by nacieszyć się tymi wędrówkami, wypić przepyszną kawę, którą dostaniemy w ulicznych kafejkach i poznać tubylców, którzy swoją uprzejmością i gościnnością umilą pobyt w tym miejscu.

Trogir posiada również port i piękne plaże do których niedaleko od starego miasta, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Dodatkowo bliskość głównej magistrali sprawia że łatwo wyruszyć z tego miejsca w inne atrakcyjne regiony Chorwacji. Kolejną zaletą ułatwiającą dotarcie do Trogiru jest bliska obecność międzynarodowego lotniska w Splicie.

Skomentuj