Co warto zobaczyć w mieście Szybenik?

Dalmacja – przepiękny region turystyczny Chorwacji, roztaczający urok zapachem lawendy, bogactwem przyrody i kultury wzrosłej na podstawie różnorodności jaką ten region od najdawniejszych czasów gromadził na swoim terenie.

Dalmacja to także bogactwo uroczej architektury nadbrzeżnych miasteczek, o wąskich uliczkach, kamiennych murach i czerwonych dachach. Poruszanie się po tym rejonie jest tym bardziej przyjemne dzięki obecności Magistrali Adriatyckiej, pozwalającej nacieszyć się pejzażami nadmorskimi, towarzystwem turkusowego morza u podnóża gór. Jednym z piękniejszych miasteczek tego regionu jest Szybenik. By dojechać do miasta trzeba przekroczyć most na pięknej krasowej rzece Krka. Początkowo miasteczko pirackie zbudowane na wzgórzu, posiadające bezpośredni dostęp do morza a jednocześnie jakby schowane przed nim tak by stworzyć kryjówkę i dogodne do obserwacji schronienie. Obecnie mieszka w Szybeniku ponad 37000  mieszkańców (dane z 2007 r.) a miasto żyje nie tylko z przemysłu ale również z turystyki.

Widok na Szybenik od strony morza jest przepiękny, stąd też często wyruszają wycieczki rozpoczynające zwiedzanie miasta.

Najważniejszym  i najpiękniejszym zabytkiem jest katedra św. Jakuba, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Obecnie została odnowiona jej zewnętrzna część i można podziwiać pełnię kunsztownych zdobień. Mury katedry wznoszono przez 124 lata – początkowo w stylu gotyckim ale ostatecznie uzyskała renesansowy charakter. Jako ciekawostkę przewodnicy często opowiadają że fryz z 74 głowami na zewnątrz katedry przedstawia karykaturalne portrety mieszkańców, którzy nie chcieli łożyć na budowę katedry. Budowla powstała w całości z kamienia, nie użyto do jej budowy żadnych innych materiałów. Nieopodal katedry stoi kamienny pomnik przedstawiający figurę głównego architekta katedry – Juraja Dalmatinaca.

http://twojglos.com.pl/

W starej części miasta znajduje się także muzeum miasta Szybenik, umiejscowione w Pałacu Rektorów.

Następną atrakcją jaka wypada zobaczyć będąc w tym uroczym mieście są twierdze – kompleks czterech budowli  a w nim twierdza św. Michała, twierdza św. Mikołaja, twierdza św. Jana oraz twierdza barona von Degenfeld. Dane historyczne podają iż najstarsza twierdza św. Michała swoje korzenie ma w zabudowie fortyfikacyjnej z XI wieku. Aktualny wygląd został jej nadany podczas przebudowy z XV w. Twierdza św. Mikołaja umiejscowiona na wyspie Ljulievac, przy cieśnienie św. Antoniego, wybudowana w XVI w. Zarówno twierdza św. Mikołaja jak i twierdza Jana z twierdzą barona von Degenfeld zostały wzniesione przez Wenecjan jako zabezpieczenie przed najazdami tureckimi.

Będąc w Szybeniku można wybrać się również na zwiedzanie Parku Narodowego Krka, który obejmuje swoim terenem środkowy i końcowy bieg rzeki Krk. Dodatkową atrakcją może być kąpiel w rzece oraz dla miłośników żeglugi rzecznej rejs statkiem.

Skomentuj