Co warto zobaczyć w mieście Split?

Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji a jednocześnie największe miasto Dalmacji. Położony na półwyspie jest jednocześnie miastem portowym. Powstanie Splitu łączy się bezpośrednio z postacią cesarza Dioklecjana, który wybudował tu dla siebie pałac.

Dioklecjan jako jedyny z rzymskich cesarzy zaplanował rezygnację z spełnianej funkcji i jednocześnie przygotowywał dla siebie i swojej rodziny siedzibę w Splicie, która później stała się zalążkiem miasta.

Pałac Dioklecjana zbudowano na wzór obozu wojskowego, bezpośrednio nad morzem. Obecnie większość budowli to ruiny. Jednak najciekawsze zabytki Splitu znajdują się właśnie w jego obrębie. Najczęściej zwiedzanie Pałacu rozpoczyna się od strony sąsiadującej z morzem. Tu najlepiej zachowały się mury a dzięki temu możemy spróbować wyobrazić sobie całość budowli.

Po zwiedzeniu dobrze zachowanych podziemi, w których przedstawiono obrazy pałacu za czasów jego świetności, można udać się poprzez perystyl do Katedrali. Pierwotnie świątynia ta miała zostać przeznaczona na mauzoleum Dioklecjana. Obecnie znajduje się tu katedra. Budowla została wzniesiona na planie ośmiokąta, w centrum wewnętrznego dziedzińca pałacu. Z katedry można wyruszyć do świątyni Jowisza – rzymskiego boga nieba, burzy i deszczu, w której modlił się Dioklecjan. Opuszczając mury Pałacu natrafimy na ogromny pomnik Grzegorza z Ninu a tuż za nim wieżę  kościoła św. Eufemii.

https://bigjo.pl/

W Splicie warto obejrzeć również ratusz, pospacerować wąskimi urokliwymi uliczkami. Nadmorska promenada Riva doprowadzi nas w pobliże wzgórza Marjan, na które można wejść, by podziwiać widoki starego miasta. Warto wiedzieć że znaczny obszar starego miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dla ciekawych zwiedzania wystaw muzealnych Split oferuje Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historii Morskiej a także Muzeum Przyrodnicze. Archeologiczne Muzeum jest najstarszym muzeum w Chorwacji – znajdują się tu wystawy prezentujące wykopaliska z Salony (miasto narodzin Dioklecjana położone nieopodal Splitu) – biżuterię, naczynia a także monety i mozaiki. Etnograficzne muzeum posiada w swoich zbiorach stroje ludowe Dalmacji jak również mundury i oręż kawalerii.

Skomentuj