Bory Tucholskie

Bory Tucholskie – największy obszar leśny w Polsce. Leży w dorzeczu Brdy i Wdy na Kaszubach zajmując obszar blisko 120 tys. ha. Jest to obszar bardzo atrakcyjny turystycznie.  Na terenie Borów Tucholskich utworzone zostały mniejsze jednostki  podziału przyrodniczego np. Park Narodowy Bory Tucholskie oraz 17 rezerwatów przyrody, w tym 6 leśnych, 8 wodnych i torfowiskowych oraz 3 faunistyczne.

Na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie znajduje się wiele obiektów przyrodniczych, które mogą podziwiać zwiedzający turyści. Skumulowały się tam wydmy śródlądowe. Kształtowanie się terenu Parku odbywało się w czasie ostatniego zlodowacenia Bałtyku dlatego liczne są tam równiny sandrowe, wytopiska i rynny.

21 to liczba jezior znajdujących się właśnie na obszarze Parku Narodowego.  Jednak zdumiewającą jest liczba jezior leżących na terenie całych borów Tucholskich – jest ich blisko 900 a połowa z nich przekracza powierzchnię 1 km2! Dla turystów to duża atrakcja, gdyż nawet na terenie Parku Narodowego możliwe jest amatorskie łowienie ryb na wyznaczonych jeziorach.

A kto nie lubi wędkowania może wybrać się na rowerową wycieczkę wyznaczonymi szlakami rowerowymi: niebieskim oraz dla bardziej wymagających – czarnym. Wyznaczone są również szlaki piesze o czterech stopniach trudności. Możliwe jest też zbieranie grzybów, oczywiście zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa. A dla tych, którzy pragną się spokojnie zrelaksować  przygotowany został punkt widokowy na jezioro Charzykowskie.

No Responses - Dodaj swój komentarz

Skomentuj