Klubowa rozrywka czy sport?

Istnieją gry, które stanowią doskonałą klubową rozrywkę oraz dyscyplinę sportową jednocześnie.
Wśród nich mona wyróżnić:

  • Trambambula – czyli Piłkarzyki

Gra ta rozgrywana jest  w dwie lub cztery osoby na specjalnym stole. Jej historia wiąże się bezpośrednio z Lucienem Rosengart’em, który nazywany jest ojcem tej rozgrywki.  Historii wiąże się z początkiem XX wieku – a pierwszy stół do piłkarzyków został opatentowany  w 1937 roku przez Alejandro Finisterre. Zasady jak w piłce nożnej – wygrywa ten, który zdobędzie jak najwięcej punktów. Jest jednak jedna zaleta tej stołowej rozgrywki. Można rozgrywać ją  pod dachem, dlatego nawet przy nieprzychylnej aurze można cieszyć się tą wyborną zabawą.
Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego to organizacja, która promuje Piłkarzyki jako dyscyplinę sportową oraz dba o formułowanie zasad gry i współzawodnictwa. Jednocześnie prowadzi starania by Piłkarzyki stały się dyscypliną olimpijską.

  • Billard – gra z bogatą historią i można by rzec arystokratyczny rodowód.

Powstanie bilardu przypada na okres renesansu – dokładnie 1550 rok. Do tej pory dokładnie nie wiadomo czy powstał w Wielkiej Brytanii czy we Francji. Gra szybko rozprzestrzeniała się w różne zakątki Ziemskiego Globu a w XVI stuleciu była jedną z częstszych rozrywek w dworach królewskich ówczesnej Europy.
W zależności od regionu inaczej kształtowały się zasady gry, co doprowadziło do wielu odmian bilardu, różniących się nie tylko budową stołu bilardowego ale również akcesoriami bilardowymi wykorzystywanymi w rozgrywce.  Bilard to również dyscyplina sportowa, która ma szerokie grono swoich miłośników. W Polsce działa Polski Związek Bilardowy – utworzony został w 1993 roku.

Piłkarzyki i Billard to najbardziej popularne rozgrywki i jednocześnie dyscypliny sportowe. Potoczne powiedzenie „sport to zdrowie” nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Prawda jest bowiem taka, że często próby bicia kolejnych rekordów  kończą się nieszczęśliwie dla sportowców. Dobrze, że istnieją też takie formy sportu, które nie wymuszają na zawodnikach morderczych ćwiczeń a dodatkowo jako rozgrywki  prowadzone z przyjaciółmi sprawiają mnóstwo przyjemności. Bo czy efekty i najwyższe podia to najważniejsze  w sporcie?

Skomentuj